fbpx
Top
  >  Uzbekistan   >  Chiwa… kto tam zatrzymał czas?

Położona tuż przy granicy z Turkmenistanem Chiwa jest wisienką na torcie dla spragnionych poczucia leniwego klimatu Jedwabnego Szlaku.  Nie dociera tam zbyt wielu turystów, bo droga przez pustynię do łatwych nie należy, lecz warto! Miasto podzielone jest na dwie części, nową Dichan Kala oraz starą, schowaną za X-wiecznymi murami część Itchan Kala. To właśnie te labirynty uliczek, meczety, minarety, mieszkające tam od pokoleń rodziny i spokój, który tam panuje sprawiają, że zapomnicie o całym świecie. Wszystko to w piekielnie gorących promieniach pustynnego słońca. Tam nic nie jest wydzielone dla turystów, chcąc nie chcąc na chwilę przeniesiecie się w czasy karawan i poczujecie klimat pustynnej oazy, w której można zaczerpnąć oddechu przed dalszą drogą, stając się na chwilę jej częścią. Stare miasto to stosunkowo nieduży obszar, lecz nawet wielokrotne spacery tymi samymi ścieżkami zawsze dostarczają innych wrażeń.

_DSC1181

Przekraczając te mury stracicie poczucie czasu

Stitched Panorama

Panorama Chiwy o zachodzie słońca. Koniecznie się tam wybierzcie o tej porze dnia..bajka

uzbek-miasta_44

Stare miasto to jedno wielkie muzeum

Tam nie trzeba i nie należy się nigdzie spieszyć, wszystko jest w zasięgu ręki. Centralnym punktem starego miasta jest deptak, gdzie rozmieszczone są stoiska z pamiątkami i restauracje. Gdy zatracicie się w szukaniu pamiątek z podróży zauważycie coś, czym Chiwa czaruje. Oprócz kilku tandetnych stoisk, które zdarzają się wszędzie, sprzedawcy oferują prawdziwe dzieła sztuki tworzone tuż za rogiem w przydomowych pracowniach. Warto poobserwować pracę tych rzemieślników-artystów. Pracują w nich często całe pokolenia, misternie rzeźbiąc kolejne pionki szachów czy też wzory na meblach.

_DSC0272Powyżej: Pozytywnie

_DSC0285

Warto wypuścić się na rekonesans mniej uczęszczanych części miasta…

_DSC0030

Główny deptak starego miasta…

_CSC0439

Gdzieś na uboczu….

Nad miastem górują:  minaret Islam Chodża oraz minaret meczetu Dżuma, z których rozpościerają się przepiękne widoki na okolice i mauzoleum Pahlawon Mahmud. Doskonałym miejscem, z którego widać też starą część miasta są otaczające Chiwę mury, na które turyści mogą wchodzić za drobną opłatą. Wybierzcie się tam koniecznie o zachodzie słońca, wrażenia niezapomniane.

_DSC0066

Minaret Islam Chodża

Najbardziej charakterystyczną budowlą, widoczną niemal z każdego miejsca starego miasta jest minaret Kalta Minor. W założeniu miał być to najwyższy minaret w całej Azji środkowej, o wysokości około 80 m, z którego widoczna miała być cała droga z Buchary do Chiwy. Budowę minaretu nagle przerwano, ze względu na śmierć głównego fundatora projektu. W rezultacie, wieża ma 29 m wysokości i nietypowy kształt olbrzymiego pionka szachowego, a ozdobiona jest imponującymi, mieniącymi się w słońcu glazurowanymi płytkami.

_DSC0458

Minaret Kalta Minor

_DSC0002

Sceny bazarowe

 

post a comment

*

code

Facebook
Instagram