fbpx
Top
  >  Uzbekistan   >  Ceramiczna stolica Uzbekistanu – wioska Rishtan

           Oddalone 40 km na południe od Kokand miasteczko Rishtan, jest znane jako miasto artystów i ceramiczna stolica Uzbekistanu. Wyrób ceramiki jest podobno nieprzerwanie związany z tym miejscem od ponad 1000 lat! Jeśli zastanawiacie się co zobaczyć w Uzbekistanie poza utartymi ścieżkami, jedźcie do Rishtan.

Przez wieki artyści rzemieślnicy z Rishtan wypracowali swój styl, rozpoznawalny na całym świecie. To ręcznie malowana, kolorowa ceramika, której kolorem dominującym jest błękit i turkus i ich odcienie. Rzemieślnicy przywiązują też dużą wagę do ręczenie, mozolnie malowanych cieniutkim pędzelkiem, szczegółów –  to też cecha charakterystyczna ceramiki z Rishtan. 

          Uzbekistan

Już po wjeździe do miasteczka czuć tam „artystyczny klimat”. Zamiast stoisk z warzywami, owocami czy chińszczyzną znajdziemy kramy z ceramiką rozstawione jakby przypadkowo, obok domów prywatnych. Co więcej, na rondach zamiast monumentalnych pomników są poustawiane ogromne wazy i naczynia jasno informujące przybysza, ze trafił do słynnej w całej Azji Środkowej, stolicy ceramiki. Jedna z pracowni, którą najliczniej odwiedzają turyści jest rodzinna pracownia ceramiczna Saida Akhmedova, zlokalizowana w jego rodzinnym domu w jednej z uliczek miasteczka.

Uzbekistan Rishtan ceramika

W tym schowanym miejscu będziecie mogli zobaczyć cały cykl produkcji ceramiki, zaczynając od przygotowania gliny, przez samo ręczne wytwarzanie różnych form (naczynia, talerze, wazy) na ręcznym malowaniu, suszeniu i wypalaniu w piecach skończywszy. Jako że ceramika z Rishtan jest produktem pożądanym, do pracowni przybywają turyści z całego świata.

 

 

Said Akhmedov wraz z rodziną jest na to doskonale przygotowany. Co więcej, w domu jest kilka pokoi dla turystów, można tam zostać na kilka dni i wziąć udział w warsztatach. Wieczorami „studenci” zasiadają do stołu i smakują lokalnych przysmaków przy uzbeckiej muzyce. W tym celu rodzina bardzo stylowo urządziła wewnętrzne podwórze domu. Przy pracowni znajduje się też spory sklep z ładną galerią, w której możecie podziwiać i kupić wszystkie prace.

WSTĘP DO PRACOWNI

Wejść do pracowni można za darmo, przewodnikiem zazwyczaj jest sam Said Akhmedov. Artysta swoje prace sprzedaje nie tylko w Uzbekistanie. Posiada on już sklepy/galerie w kilku miastach Europy np. w Berlinie. Podsumowując …. miejsce bezsprzecznie warte odwiedzenia!

Uzbekistan Rishtan ceramikaPraca dla cierpliwych ludzi. Każdy oddzielny talerz, misa czy filiżanka jest ręcznie malowany.

Uzbekistan Rishtan ceramikad

Uzbekistan Rishtan ceramikaPomimo tego, że miejsce jest na totalnym odludzi na zakupy „ceramiczne” przybywają tutaj ludzie z całego świata. Włosi, Francuzi i Amerykanie odwiedzają to miejsce najczęściej.

Uzbekistan Rishtan ceramika

Piec gazowy ,w którym wypala się ceramiczne dzieła sztuki.

Uzbekistan Rishtan ceramikadW Rishtan możecie zobaczyć prawdziwe ceramiczne dzieła sztuki.

Fabryka ceramiki

JAK TAM TRAFIĆ?

Pracownia położona jest niedaleko miasta Kokand, a więc najłatwiej zatem będzie wziąć taksówkę z centrum miasta. Odwiedziny pracowni można tez zaplanować w czasie drogi do Fergany z Taszkentu (shared taxi). Wszystko do dogadania z kierowca.

Adres:

Said Akhmedov – Pracownia Ceramiczna

Ulica Amira Timura 8

150301 Rishtan

 

Co jeszcze warto zobaczyć w Dolinie Fergańskiej?

Fabryka Jedwabiu Yodgorlik – Tutaj przeczytaj o fabryce jedwabiu

Niezwykle ciekawe i fotogeniczne miejsce, w którym można poczuć ducha starożytnej tradycji produkcji jedwabiu

Bazar Kumpeta

Gwarne, aromatyczne, kolorowe miejsce czyli jeden z wielu ciekawych uzbeckich bazarów

Andiżan

Centrum krwawych wydarzeń z 2005 roku, które niewątpliwie odbiły się echem na całym świecie

Pałac Chana w Kokand

Majestatyczna, zbudowana z rozmachem posiadłość Chana Kokandu [/box]

*Tekst naszego autorstwa został również wykorzystany w przewodniku Wydawnictwa Bezdroża pod roboczym tytułem „Uzbekistan”  Wydanie 1. Premiera w pierwszym kwartale 2019 roku!

 

 

 

post a comment

Facebook
Instagram