fbpx
Top
  >  Kirgistan   >  Jedziesz? Przeczytaj!

KIRGISTAN PRAKTYCZNIE*

………..

Jak się tam dostać ?

Wiadomo, najszybciej i najwygodniej jest samolotem. Z Polski do Kirgistanu można dolecieć z przesiadką w Moskwie. Rosyjski przewoźnik Aeroflot odlatuje do stolicy Rosji z Warszawy i Krakowa. Cena biletu uzależniona jest oczywiście od okresu, w którym chcecie lecieć jak i od tego, kiedy kupujecie bilet. Kupując go z dużym wyprzedzeniem, bilety można dostać za ok. 2000 zł (w dwie strony). Możecie obniżyć koszt biletu kupując dwa oddzielne, jeden do Moskwy i drugi z Moskwy do Biszkeku. Na tej trasie można znaleźć tanie połączenia kirgiskimi liniami lotniczymi (lub innymi rosyjskimi czy kaukaskimi). Kupując taki bilet pamiętajcie, by zwrócić uwagę, czy oba loty są z tego samego lotniska w Moskwie! Jeśli okaże się, że musicie się przemieścić, to niezbędna będzie wiza tranzytowa, a to już sprawi, że nie zaoszczędzicie.

Połączenia w dobrych cenach oferuje też Turkish Airlines z przesiadką w Istambule. Obecnie (2014 r.) bilet na terminy wakacyjne Warszawa – Bishkek – Warszawa dostępne są za niecałe 2000 zł. Dobra cena!

Po przybyciu na lotnisko Manas w Biszkeku, nie dajcie się naciągnąć taksówkarzom. Średni koszt kursu lotnisko – centrum miasta to 10 – 15$.

 

Czy trzeba wizę ?

Nie! W 2012 r. Kirgistan wprowadził ruch bezwizowy na okres do 60 dni dla obywateli niektórych krajów, w tym Polski.

 

Jak się dostać z Kirgistanu do Uzbekistanu?

Z Kirgistanu do Uzbekistanu (i odwrotnie) drogą lądową można się udać  na  kilka sposobów. Najkrótsza trasa wiodąca z Biszkeku do Taszkientu zajmuje kilka godzin. Jest jeden minus, droga ta wiedzie przez Kazachstan, a w związku z tym obywatele Polski są zobowiązani posiadać wizę tranzytową. Kazachska wiza tranzytowa kosztuje ok. 40$ i nie ma możliwości wyrobienia jej na granicy. Kolejną opcją są drugorzędne przejścia graniczne w okolicach miasta Dżalalabad (Uczkurgam-Kensaj lub  Madaniyat- Madanijat), taksówka do granicy kosztuje około 30-50 som. Zanim tam pojedziecie to dowiedzcie się, czy przejście aby na pewno jest otwarte. Udając się na którąś z granic w okolicy Dżalalabadu ominiecie jednak drugie co do wielkości miasto Kirgistanu – Osz, które pomimo tego, iż nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych to jest warte odwiedzenia ze względu na jego historię oraz specyficzną atmosferę (mix kultur i ogólny chaos w postradzieckiej otoczce).

Dla tych turystów, którzy zarówno chcą uniknąć dodatkowych kosztów, jak i w pełni poczuć klimat Kirgistanu ciekawą alternatywą jest główne przejście graniczne Dostyk – Andijon znajdujące się na obrzeżach miasta Osh w południowo-zachodnim Kirgistanie. Aby się tam dostać należy poszukać w mieście jednej z wielu marszrutek (bilet 8 som) lub wziąć taksówkę (50 som za samochód). Granica otwarta jest codziennie od godziny 8 do 18. Turyści zazwyczaj przepuszczani są bez kolejki, co jest istotne, ponieważ granica bywa zatłoczona. Po przybyciu na przejście graniczne należy po prostu wejść w kontakt wzrokowy z celnikiem lub żołnierzem, a potem zazwyczaj sprawy toczą się swoim tokiem. Turyści z granicy udają się najczęściej do Taszkientu. Sposobów, by udać się do stolicy Uzbekistanu jest kilka, koszt taksówki to 60$ za samochód (7h). Tańszą opcją jest dostanie się do miasta Andijon i stamtąd, już komunikacją miejską do Taszkentu. Rozwiązaniem zdecydowanie najdroższym przy przekraczaniu granicy jest skorzystanie z transportu oferowanego przez lokalne agencje turystyczne w Osh. Cena za taką usługę waha się od 105$ (taksówka do granicy i druga z granicy) do 135$ (jeden samochód na całej trasie). Należy jednak z ostrożnością podchodzić do tego typu ofert ponieważ oprócz tego, że są one po prostu drogie, to wcale nie pozwalają zaoszczędzić zbytnio na czasie. Wbrew zapewnieniom lokalnych agencji, tuż po przekroczeniu granicy waszym oczom ukaże się zapewne całkiem pokaźna grupa taksówkarzy oferująca wszelakie destynacje.

 

Gdzie spać ?

……………

BISZKEK

Godne polecenia i sprawdzone przez nas są dwa miejsca:

Interhouse Hostel, ul.Topograficheskiy 9 (przecznica od ul. Skryabina, niedaleko posterunku milicji), +996 555 879 777, www.interhouse.kg  Przytulny, nieduży, czysty hostel popularny wśród backpackerów, szczególnie w sezonie. Cena: 15 $ za osobę. Dostępne zarówno pokoje prywatne jak i wieloosobowe. Cena zawiera śniadanie i dostęp do wifi. Możliwość transferu z lotniska Manas (11 dolarów za samochód). Warto zarezerwować wcześniej, bo w sezonie często jest full.

Nomad Hostel, ul.Usenbaeva 44, hotel o przyzwoitym standardzie położony stosunkowo blisko centrum (25 minut pieszo). Cena: 15 dolarów za osobę (bez śniadania). Dostępne duże dormitoria oraz kilka pokoi prywatnych.  Do dyspozycji gości wspólna kuchnia. Dostęp do Wifi.

 

KARAKOL

W sezonie, gdy do Karakol przybywa wiele turystów wybierających się na trekking, o nocleg może być trudno jeśli nie zarezerwujecie go wcześniej. Dodatkowo, w ostatnich latach, coraz popularniejsze są zorganizowane wycieczki z krajów europejskich, które często zajmują całe hotele, blokując je dla innych na kilka dobrych dni.

Gościniec Wstrecza (встреча), Noworostowskaja 55, przecznica od ulicy Toktogula, tel. +996 3922 70250, 772 204 274. Prowadzony przez bardzo miłą rodzinę, czysty, przytulny gościniec położony poza centrum miasta (taksówka do centrum 50 somów). Ceny: pokój dwuosobowy 500 somów z dużym śniadaniem. Kolacja: 200 somów, pranie 150 somów. Bezpłatny dostęp do wifi.

Pokoje gościnne przy miejskim stadionie sportowym, niskobudżetowa opcja dla bardzo mało wymagających. Bardzo skromne, (żeby nie napisać paskudne) pokoje bez łazienek. Cena: 200 somów za pokój.

 

OSZ

W Osz mieliśmy kłopot ze znalezieniem taniego i przyzwoitego hotelu. Trafiliśmy do popularnego, opisywanego przez Lonely Planet, Osh Guesthouse, czyli właściwie do mieszkania na ostatnim piętrze starego bloku przerobionego na hostel. Mimo wcześniejszej rezerwacji, miejsca dla nas tam nie było, a właściciele po godzinie czekania, przenieśli nas do innego mieszkania, kilka bloków dalej. Jakby przygód było mało, późnym wieczorem do tegoż mieszkania zostali domeldowani kolejni turyści, ale że zabrakło dla nich łóżek, właściciele postanowili pojechać je kupić, a następnie wnieść i złożyć. Cała procedura zakończyła się koło północy i choć było wesoło i dość surrealistycznie, trudno jest mi polecić nocleg, który oferuje swoim gościom takie przygody 🙂

Dla chętnych: Osh Guesthouse, ul. Kyrgystan 8, m. 48, tel. kom. +996772372311.

 

Jedzenie

Podstawą kuchni kirgiskiej jest baranina, pojawia się ona we wszystkich możliwych postaciach, dominuje jednak szaszłyk. Wegetarianie nie będą mieć w Kirgistanie łatwo, większość restauracji nie serwuje żadnych dań bez mięsa, (oprócz sałatek) a jeżeli już, to cena takiej potrawy często jest dużo wyższa, niż tej mięsnej J Ratunkiem mogą być pyszne, niedrogie sezonowe owoce (arbuzy, melony, winogrona itp.).

 

Popularne trasy samochodowe

Biszkek – Karakol.

Droga popularna zarówno wśród turystów udających się na trekking w rejonie Tien Szan, jak i tych, którzy wybierają się na relaks nad jeziorem Issyk-Kul. Cały 400 km odcinek jest asfaltowy, jakościowo raz lepiej raz gorzej. Po dotarciu do Bałykczy droga prowadzi cały czas północnym brzegiem Issyk-Kul. Na tej trasie kursują marszrutki i autobusy, więc nie ma sensu przepłacać za taksówkę, bo czas jazdy jest zbliżony. Koszt marszrutki: 300 somów, droga zajmuje 6h.

Biszkek – Osz

Najpiękniejsza samochodowa trasa w Kirgistanie i podobno jedna z najładniejszych w Azji Centralnej. Dystans 680 km można pokonać samochodem osobowym w ciągu 10 h. Na całej długości jest niezła, asfaltowa nawierzchnia, ale nie brakuje serpentyn i ostrych zakrętów. Na tym odcinku nie kursują autobusy i marszrutki, więc w grę wchodzi tylko dzielona taksówka. Koszt takiej 10 godzinnej wycieczki to ok. 5000 somów za samochód.

 

Na koniec nasze video wspomnienia z kirgiskich dróg. W tle pobrzmiewa HIT LATA 2013 w Kirgistanie! Wpada w ucho, prawda? 😉


*Tekst naszego autorstwa, który został również użyty w powstającym przewodniku Wydawnictwa Bezdroża pod roboczym tytułem „Azja Centralna”. Premiera w 2014 roku.

 

 

Comments:

  • Marek

    25 kwietnia, 2014

    Co to za kawałek? FAktycznie hit! 🙂

    reply...

post a comment

Facebook
Instagram