fbpx
Top
  >  Uzbekistan   >  Samarkanda – wszystko co musisz wiedzieć

Samarkanda to miasto o dwóch twarzach – takie zdanie przeczytacie niemal w każdej relacji z tego miejsca i w większości przewodników. Na pierwszy rzut oka każdego turysty, a jest ich tam wielu, Samarkanda to prawdziwa perełka. Miasto jest super zadbane, czyste, dopieszczone pod każdym względem, pokazówka jak się patrzy. Mieniące się wszędzie dookoła turkusowe, jedne z najstarszych w całej Azji Środkowej zabytki są (w większości) w doskonałym stanie, do tego zadbana roślinność, eleganckie sklepy z pamiątkami, szerokie ulice, kolorowe grające fontanny. Wszystko to wygląda spektakularnie, szczególnie gdy ma się świadomość, że Uzbekistan jest byłą republiką radziecką i jest niepodległym krajem od wcale nie tak dawna, bo od 1991 roku.

Dwie twarze Samarkandy

Idealny wizerunek Samarkandy nie bierze się z nikąd. Spacerując głównym deptakiem, na każdym kroku widać cały sztab ludzi dbających o perfekcyjny wygląd tego miasta. A to kobieta przycinająca źdźbła trawy nożyczkami, bo nieco wychodziły ponad krawężnik, a to panowie myjący elewacje budynków gąbką. Non stop ktoś coś sprząta, zamiata, naprawia, poprawia. Próżno szukać papierka na chodniku, już nie mówiąc o niedopałku papierosa.

Samarkanda
Praca wre o każdej porze…

uzbek-miasta_46
Ubrania kobiet to przede wszystkim kolory – nawet zwyczajny, codzienny strój wyglada bajkowo. Tu w tle słynnego Registanu.

Samarkanda
Meczet Bibi Chanum nocą

Ale… wystarczy wychylić nos za jedną z bram, która szczelnie oddziela reprezentacyjny deptak od mieszkalnej części miasta. Warto obrać kierunek przeciwny do świetnie oznaczonych tras turystycznych. Wtedy widzi się drugie oblicze Samarkandy. Skromne domy, bita droga, trochę porozrzucanych śmieci i uśmiechnięte dzieciaki kopiące piłkę i proszące turystów o bon-bona czyli cukierka. W tej Samarkandzie tętni prawdziwe życie. Tu do turysty uśmiechają się miejscowi, chłopcy z piekarni zapraszają do środka, żeby pochwalić się najlepszym tradycyjnym uzbeckim chlebem w mieście, tu widzi się kobiety z dziećmi na spacerach, tu czuć zapach obiadu dochodzący z domów. Żeby poznać również tę drugą twarz Samarkandy, warto zejść z utartej ścieżki i zrobić choćby krótki spacer zwykła samarkandzką boczną uliczka.

uzbek-miasta_32

_DSC0231

Maluchy dają radę…

 

Samarkanda

Życie uliczne.

Samarkanda jest trzecim co do wielkości miastem Uzbekistanu i jednym z najstarszych zamieszkanych miast świata. Pierwsze wzmianki o Samarkandzie sięgają 329 r.p.n.e. Za panowania średniowiecznego władcy Tamerlana, określanego mianem tyrana z duszą artysty, Samarkanda stała się najpiękniejszym architektonicznie miejscem w całej Azji Środkowej. Dziś swoim rozmachem i przepychem dorównuje światowym perełkom architektonicznym. Imponująca liczba zabytków przyczyniła się do wpisania miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2001 roku. Nawet Ci, którzy nie są miłośnikami sztuki i podziwiania architektury powinni zobaczyć chociaż najsłynniejsze perełki Samarkandy takie jak: Registan – słynne „pocztówkowe” miejsce Uzbekistanu, trzy monumentalne średniowieczne budowle będące wizytówką miasta przyciągające masy turystów; Meczet Bibi-Chanum – największy i najpiękniejszy meczet w Samarkandzie będący obecnie muzeum; Szach-i-Zinda – zespół 20 budowli nazywany „Aleją mauzoleów” zachwyca swoimi rozmiarami; Gur-i-Mir – czyli „Grób Króla”, mauzoleum Timura i jego potomków.

MUST SEE

MAJESTATYCZNY REGISTAN

Najbardziej rozpoznawalny obiekt w kraju wręcz wizytówka Samarkandy i całego Uzbekistanu. Piekny, zadbany plac otoczony przez charakterystyczne, majestatyczne medresy. Miejsce bardzo turystyczne lecz jak najbardziej warte zobaczenia. Piękno zdobień obiektów pozostaje w pamięci na długo.

NEKROPOLIA SHAH-i-ZINDA

Nekropolia położona na wzgórzu nieopodal bazaru Siyob. To w zasadzie jedna aleja położona  wśród niesamowicie zdobionych mauzoleów, w której spoczywają krewni Amira Timura. Jest to tez miejsce ostatniego spoczynku kontrowersyjnego prezydenta Uzbekistanu, Islama Karimova.

AROMATYCZNY BAZAR SIYOB 

Bazar położony w zasadzie w centrum miasta, blisko głównych jego zabytków. Można powiedzieć ze jest to główne centrum codziennych wydarzeń w Samarkandzie.  Tętni życiem, przyciąga aromatami, zachwyca rękodziełem.

MECZET BIBI KHANUM

Ogromny meczet z charakterystyczną turkusową kopułą. Budynek został  wzniesiony przez samego Amira Timura. Przy jego budowie wykorzystywano ponoć prawie 100 słoni sprowadzonych z Indii. Monumentalna budowla przez długi czas znajdowała się w całkowitej ruinie, obecnie jest to drugi najbardziej rozpoznawalny obiekt w kraju, po Registanie.

MAUZOLEUM GUR-e-AMIR

Czyli „grób króla”, w którym spoczywa sam Amir Timur to majestatyczna budowla z 12 metrową bramą wejściową pokryta misternymi mozaikami. Miejsce obowiązkowe do zobaczenia choćby przez fakt, ze w Uzbekistanie Amir Timur jest postacią najwyższego kalibru. 

Samarkanda
Turkus dominuje i czaruje.

Oprócz pięknej architektury, którą wymieniać można by długo, koniecznie odwiedźcie samarkandzki bazar Siabski położony tuż obok meczetu Bibi-Chanum. Nawet gdy nie planujecie zakupów, warto pójść poobserwować lokalnych ludzi, spróbować samarkandzkich specjałów i nasycić się zapachami uzbeckich okazałych owoców. Co prawda ich dorodność jest często sprawką pestycydów, ale i tak smakują doskonale. Specjalnością Samarkandy są domowej roboty słodkości sprzedawane przez lokalne gospodynie. Czekolady, nugaty, ogromny wybór bakalii – warto skosztować! Wskazówka praktyczna – nie tyle można, co trzeba się targować i pamiętajcie, że bazar nieczynny jest w poniedziałki.

GDZIE SPAĆ?

Hotel Antica ul. Iskandarov 58

Butikowy, klimatyczny hotel zlokalizowany niedaleko mauzoleum Gur-e-Amir. Miejsce popularne wśród turystów, dlatego warto zarezerwować wcześniej miejsce. Przepiękne podwórze pełne kwiatów i zieleni, na którym serwowane są śniadania. Pokoje urządzone są w tradycyjnym stylu, sporo w nich starych mebli. Ceny od 400 000 sumów za dwójkę.

Hotel Jahongir ul. Kchirokchi

Uroczy, zadbany, ładnie urządzony hotel z pięknym, pełnym zieleni podwórzem. Idealne, jeśli szukamy komfortowego noclegu w rozsądnej cenie. Pokój dwuosobowy z pysznym śniadaniem to koszt rzędu 220 000 sumów.

Amir Hostel, ul. Jomiy 45

Niedrogi hostel z pomocną obsługą. Miejsce w pokoju wieloosobowym to koszt rzędu 60-65 000 sumów.

 

Samarkanda bazar
Złote Uśmiechy / Bazar Siabski – obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania Samarkandy!

*Tekst naszego autorstwa został również częściowo wykorzystany w przewodniku Wydawnictwa Bezdroża pod roboczym tytułem „Uzbekistan”  Wydanie 1. Premiera w pierwszym kwartale 2019 roku!

 

Comments:

post a comment

*

code

Facebook
Instagram