fbpx
Top
  >  Europa   >  Castelli Romani… czyli gdzie uciec z Rzymu?

Mówi się, że w Rzymie jest dużo turystów. Wiedzieliśmy o tym, zanim tam się wybraliśmy, ale o dzikich tłumach we włoskiej stolicy trzeba się chyba przekonać na własnej skórze. Rzym po prostu pęka w szwach! To jest istne szaleństwo!
Jak podają władze rzymskie w 2016 roku Rzym odwiedziło 56 milionów turystów (dla porównania, Kraków ok. 13 milionów). Co więcej, samo Koloseum zwiedziło w ciągu roku 6,5 miliona osób, co podobno stanowi duże zagrożenie dla tego zabytku. Ogromne ilości turystów spotyka się niemal na każdym kroku podczas pobytu w Rzymie i po kilku dniach, mimo niewątpliwej urody tego miasta, chce się po prostu uciekać.
Podpowiemy Wam gdzie.
Castelli Romani, czyli miasteczka-perełki rozsiane na malowniczych wzgórzach Albano to idealna alternatywa dla męczącego i hałaśliwego Rzymu.
Zaledwie ok. 20 km od włoskiej stolicy, ukrytych jest kilkanaście urokliwych, małych miasteczek, wprost idealnych na krótkie wycieczki lub na kilkudniowy chill out w prawdziwie włoskim klimacie. Castelli Romani są też ulubionym  weekendowym miejscem Rzymian. Każde miasteczko ma swoją historię i każde słynie z czegoś innego. My wybraliśmy kilka swoich ulubionych, tych, które urzekły nas najbardziej. Zwiedzając Castelli Romani najlepiej poruszać się samochodem, by sprawnie i komfortowo przemieszczać się pomiędzy miastami. Z Rzymu kursują też pociągi i można skorzystać również z tej opcji.

castelli-romani-e1499579019995

1. Roca  di  Papa

Panorama jaka rozpościera się z tego miasteczka zrobiła na nas mega wrażenie. Samo Rocca di Papa to niepozorne stare miasteczko położone na wzgórzu. Wydawać by się mogło, że oprócz punktu widokowego, nic tu nie ma. Warto jednak potrudzić się i połazić po krętych uliczkach biegnących pod stromą górę i zobaczyć jak toczy się tu życie. Typowo włoskie klimaty: kawka na rogu ulicy, pani krzycząca z okna, trąbiące skutery i zapach pizzy. Takie małomiasteczkowe klimaty uwielbiamy najbardziej. W trzeci weekend października odbywa się tu festiwal orzechów, ponoć warto wpaść. Podsumowując – Roca di Papa warte odwiedzenia!

7Rocca di Papa skąpane w zachodzącym słońcu

 

1Widok z centrum miasteczka

 

DCIM101GOPROGOPR4750.

mm

3Panorama z punktu widokowego położonego na wysokości 680 m n.p.m.

DCIM101GOPROGOPR4756.Włoskie małomiasteczkowe klimaty

 DCIM101GOPROGOPR4737.Widoki z Rocca di Papa

 

DCIM101GOPROGOPR4725.Tak mieszkają mieszkańcy Rocca di Papa

2

mm

5  Panorama, a w tle Jezioro Albano

 

6

Leżak z widokiem

 

2. Castel  Gandolfo

Miasteczko kojarzące się przede wszystkim z wakacjami Papieży, tutaj znajduje się bowiem wakacyjna rezydencja papieska zbudowana w XVII w.  Oprócz niej, to malutkie miasteczko samo w sobie jest urocze. Idealne na niespieszną kawkę albo obiad. Castel Gandolfo znajduje się na wzgórzu, z którego rozpościera się cudowny widok na wulkaniczne jezioro Albano. Do Castel Gandolfo kursuje bezpośredni pociąg z Watykanu i z samego Rzymu również. Podsumowujc – warto wpaść tu na dłuższą chwilkę.

10Lago Albano i górujące nad nim Castel Gandolfo

5Mini ryneczek w Castel Gandolfo.

1Stolik w restauracji z najlepszym widokiem

8Scenki uliczne

 

11

mm

 

3Uliczka w Castel Gandolfo

 

2Taki widok, słońce plus bąbelki prosecco – plan na popołudnie idealny

 

7Jezioro Albano

 

6

3. Frascati

To właśnie do Frascati w każdy weekend nadciąga tłum Rzymian, miasteczko to jest bowiem ulubioną miejscówką Rzymian na weekendowy chill out. Tutaj też wielu bogatych Rzymian ma swoje letnie rezydencje. Miasto słynące z cudownego białego wina i porchetty czyli kanapki z pieczonym prosiakiem – pyszne i zdecydowanie nie fit. W miasteczku warte zobaczenia są piękne wille z ogrodami. Niektóre pochodzą nawet z XV – XVI wieku.

1Jedna z willi, z których słynie Frascati

3

 

mmm 2Buła z pysznym mięsem czyli porchetta – nie do podrobienia!

DCIM101GOPROGOPR4781.f

DCIM101GOPROGOPR4790.g

DCIM101GOPROGOPR4784.h

DCIM101GOPROGOPR4793.

4.  Marino

Zaledwie 21 km od Rzymu znajduje się czarujące, położone na jednym ze wzgórz Albano, średniowieczne miasteczko słynące ze wspaniałego wina. Co ciekawe, każdego roku, w pierwszą niedzielę października w Marino odbywa się Święto winogron (Sagra dell’Uva). Wino wtedy leje się strumieniami, dosłownie! Całe miasteczko przystrojone jest kiściami winogron, rano odbywa się uroczysta procesja, a popołudniu wielka fiesta. W centrum Marino znajduje się fontanna, z której tego jednego dnia w roku, zamiast wody leje się wino. Wszyscy mogą je degustować do woli. Bajka! W 2008 roku podczas Święta winogron miało miejsce śmieszne zdarzenie. Wszyscy mieszkańcy zgromadzili się wokół fontanny w wielkim oczekiwaniu na mające zaraz trysnąć wodospady pysznego wina. Podobno niestety zamiast tego trysnęła woda, a nie wino. Niezręczną chwilę konsternacji i milczenia przerwała krzycząca z balkonu mieszkanka Marino, która odkryła, że w jej kranie zamiast wody leci wino! Ponoć wszyscy wybuchnęli śmiechem i bawili się znakomicie.

 

DCIM101GOPROGOPR4594.Uliczka w Marino

DCIM101GOPROGOPR4600.d

DCIM101GOPROGOPR4603.

5.  Nemi

Miasto poziomką i truskawką stojące. Ponoć dlatego, że rosną tu przez cały rok. Z każdej knajpki kuszą swoim widokiem i zapachem przeróżne babeczki,  ciasteczka i słodkie desery z truskawkami i poziomkami w roli głównej. Na początku czerwca odbywa się tu nawet festiwal  truskawki. Do Nemi warto jednak zajrzeć nie tylko po to by najeść się poziomek, ale przede wszystkim po to, żeby zobaczyć wspaniały widok na jezioro Nemi, które z położonego na wzgórzu miasteczka widać jak na dłoni. Z pewnością się Wam tu spodoba!

1Nemi z oddali11s

5d

10f

8g

 

7Małomiasteczkowe klimaty

 

6Truskawkowe miasteczko

 

4k


3

post a comment

Facebook
Instagram