fbpx
Top
  >  Europa   >  Przełęcz Mangart w Słowenii – adrenalina na wysokim poziomie!
Przełęcz Mangart w Słowenii

Piękna, dobrej jakości asfaltowa droga widokowa na 2072 m n.p.m.? Tak! To przełęcz Mangart w Słowenii, jedna z kilku imponujących, alpejskich dróg w regionie lecz ta jest o tyle niezwykła, że to najwyżej położona droga w całym kraju…

Przełęcz Mangart w Słowenii
Mapa przełęczy Sedlo po Mangartom

Przejazd słynna pętlą to idealne dopełnienie zwiedzania Doliny Soczy. Trzeba się tylko wstrzelić w pogodę, i sezon. Droga jest otwarta od pierwszej połowy czerwca do pierwszych opadów śniegu w jesieni. Jej całkowita długość to 11980 m, a różnica wysokości to aż 980 m. Za tę przyjemność płaci się 5 EUR, ale to opłata symboliczna bo droga, choć momentami niebezpieczna, to naprawdę jest świetnej jakości.

Przełęcz Mangart w Słowenii

KILKA FAKTÓW

 • Droga ma 12 km, aktualnie przejezdnych jest 9 km. Ostatnią 3 km pętlą można przejechać na własną odpowiedzialność ze względu na osuwiska skalne
 • Wybudowali ją nie Słoweńcy, a włoska armia w latach 30 XIX wieku. Miała znaczenie strategiczne – wsparcie obrony przed wojskami Jugosławii w czasie II Wojny Światowej
 • Na całym odcinku jest pięć wykutych w skale tuneli
 • Maksymalne nachylenie to +22%
 • W budowę zaangażowanych było 500 mężczyzn, pracowali 12 godzin, budujac drogę równocześnie na kilklu odcinkach. Dlatego całość udało się ukończyć zaledwie w kilka miesięcy!
 • Asfalt położono w latach 1994 – 2004
Przełęcz Mangart w Słowenii

DROGA NA SZCZYT

Idealnym dopełnieniem wjazdu na przełęcz Mangart jest zdobycie samego szczytu Mangart (2679 m n.p.m.). Z przełęczy na szczyt wiodą 2 szlaki o różnym stopniu trudności. Wejście nie powinno przysporzyć trudności nawet tym mniej doświadczonym turystom. Czasowo zajmuje to około 5-6h (wejście / zejście)

 • SZLAK „SŁOWEŃSKI” – oznaczony jako bardzo trudny. Prowadzi przez stromy wąwóz gdzie łatwo o osuwające się skały. Zdecydowanie nie jest zalecany osobom z lekiem przestrzeni. Droga na szczyt zajmuje 1 h 45 min.
 • SZLAK „WŁOSKI” – oznaczony jako trudny. Bardziej odpowiedni dla mniej doświadczonych oraz dla rodzin z dziećmi. Jedynym niebezpiecznym miejscem jest to na „platformie” od strony północnej, gdzie często zalega śnieg, nawet w lecie. Droga na szczyt zajmuje 2h. Koniecznie bądźcie przygotowani na różne warunki atmosferyczne – pogoda zmienia się tam bardzo szybko.

Na przełęczy Mangart mieści się czynne schronisko górskie w którym jest dostępnych 45 miejsc noclegowych. Jest tam też restauracja, WC i dostęp do wody (zimnej). W okolicach budynku rozpoczynają się szlaki na Mangart.

Słowenia samochodem

GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ?

Hotel ALPINE***

Pokoje, restauracja/pizzeria, bar

Log pod Mangartom 63

+386 (0)70 311 811

http://www.hotelalpine.si

[email protected]

Hostel Joe’s place**

Log pod Mangartom 35

+386 (0)30 252 564

http://www.joesplaceinlig.com

[email protected]

Comments:

 • Martula

  7 listopada, 2019

  Jakie piękne widoki!! Nie sądziłam, że Słowenia jest taka piękna!!

  reply...

post a comment

Facebook
Instagram