fbpx
Top
  >  Europa   >  Solcava Panoramica – droga bardzo widokowa!
Droga widokowa Słowenia

Jest świetnie przygotowana dla turystów, bardzo widokowa i całkiem tłocznie odwiedzana w sezonie. Pomimo tego, nie zniechęca bo jest na tyle długa (37 km), że każdy znajdzie miejsce dla siebie. O czym mowa? Solcawska droga panoramiczna w Słowenii. Kolejny punkt „must see” na mapie tego kraju!

JAK SIĘ TAM DOSTAĆ?

Na trasę można wjechać na cztery sposoby:

  • z wioski Solcava,
  • od strony Doliny Logarskiej,
  • bezpośrednio z przełęczy Pavlicevo Sedlo (dranica z Austrią),
  • od strony Zgornje Sleme.

Najpopularniejszym punktem startowym jest chyba mimo wszystko Dolina Logarska, bo wjazd na przełęcz zaczyna się bezpośrednio przy wjeździe do doliny. To solidna, kręta, asfaltowa droga.

Droga widokowa Słowenia
Droga widokowa Słowenia
Dolina Logarska Słowenia

PUNKTY WIDOKOWE

Przygotowanych punktów widokowych jest ponad 20. Są to zazwyczaj specjalnie wydzielone zatoczki, czasem platformy z miejscem do siedzenia i niesamowitą ekspozycją. Nic tylko pstrykać zdjęcia. Miejsc widokowych jest oczywiście więcej, lecz czasem, by zrobić zdjęcie trzeba się trochę nagimnastykować z zaparkowaniem samochodu w bezpiecznym miejscu. Problem ten znika, gdy poruszasz się motocyklem lub rowerem. Wtedy zatrzymujesz się gdzie chcesz. Może to zdecydowanie wydłużyć całą podróż 😉

ILE CZASU POTRZEBUJESZ?

To zależy, nie ma jednej odpowiedzi. Całą trasę można przejechać samochodem w jeden dzień. To, ile to zajmie zależy oczywiście od tempa zwiedzania. By świadomie zwiedzić główną część trasy (21 km – zielona trasa na mapie) potrzeba kilku godzin. Jak masz cały dzień to możesz już zobaczyć odnogi czyli okolice Robanov Kot i Matkov Kot. Ciekawą opcją jest połączenie zwiedzania Panoramici z odwiedzeniem przepięknego jeziora Zgornje Jezersko. To po drugiej stronie przełęczy Pavlicevo Sedlo. Trzeba przejechać przez austriacki „cypel”. Wybierając taką opcje, zacznij wcześnie rano bo to całkiem długa wycieczka, podczas której nie warto się spieszyć. W koncu to droga widokowa – trzeba miec czas na ich podziwianie. Opcje powyżej dotyczą oczywiście podróży samochodem lub motocyklem. Trudno oszacować przemierzenie trasy rowerem (sporo przewyższeń). Dla rowerzystów trasa jest wymagająca, choć po drodze mijaliśmy wielu twardzieli dzielnie wjeżdżających pod strome góry.

Droga widokowa Słowenia
Solcava Słowenia
Droga widokowa Słowenia
Solcava Słowenia
Robanov kot Słowenia

O REGIONIE

Region Solcawy to mała miejscowość o tej samej nazwie oraz wioska Podosleva. To też trzy, równoległe i przepiękne doliny polodowcowe: Dolina Logarska, Robanov Kot i Matkov Kot. Robanow Kot oraz Dolina Logarska to także Park Narodowy a 80% regionu to obszar chroniony w ramach programu Natura 2000. Cały obszar to świetny przykład dobrze przemyślanej infrastruktury turystycznej co potwierdza tytuł „European Destination of Excellence”

GDZIE ZJEŚĆ, ZATANKOWAĆ CZY ZROBIĆ ZAKUPY?

Centrum regionu jest miasteczko Solcava. To tam właśnie jest największy wybór restauracji i sklepów. Jest też stacja benzynowa. To istotne! Niech nikt nie liczy na tankowanie podczas przejazdu samą trasą!

Po drodze jest kilka miejsc, w których można coś zjeść. To takie lokalne zajazdy, farmy czy hotele typu Guest House.

Droga widokowa Słowenia
Droga widokowa Słowenia

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI?

Słowenia to idealny przykład tego jak powinno wyglądać zaplecze turystyczne kraju, który ma sporo do zaoferowania. W internecie są oficjalne strony, na których pobierzecie mapy, sprawdzicie gdzie dokładnie można się zatrzymać itp. Wszystko w pięknej oprawie graficznej, przyjazne dla użytkownika itp. Świetnym miejscem, w którym znajdziecie informacje o samej trasie jest… jej oficjalna strona internetowa. Która inna trasa ma swoją stronę www?

Droga widokowa Słowenia
Zgornje Jezersko

post a comment

Facebook
Instagram