fbpx
Top
  >  Małopolskie Podwórko   >  Boroniówka – idylla koło Ojcowa!

Ile razy w Waszych domach w piątkowe popołudnie padało pytanie: „Co robimy w weekend?”. Ponieważ u nas to standard, a że nie jesteśmy zwolennikami zbyt częstych weekendów pod hasłem telewizora w dresach z piwem w ręce, zawsze staramy się coś ciekawego wykombinować, coś nowego odkryć i spędzić czas z jakimś pożytkiem no i z przyjemnością rzecz jasna. Jako, że mieszkamy w Krakowie, postanowiliśmy zrobić mały rekonesans Małopolski pod kątem miejsc nietuzinkowych, czasem wręcz nieodkrytych, a zdecydowanie wartych zobaczenia. Będą to bardzo różne miejsca, małe winniczki, ciekawe pensjonaty czy inne, stworzone z duszą. Jak się okazuje jest ich całkiem sporo. Idea jest prosta… pokazujemy piękno MAŁOPOLSKIEGO PODWÓRKA. Tak też będzie się nazywał cykl tych postów.

Każdy mieszkaniec Krakowa kiedyś na pewno słyszał, a większość pewnie niejednokrotnie była w Ojcowie, odwiedzając Jaskinię Łokietka, Maczugę Herkulesa czy Zamek w Pieskowej Skale czyli szlagier podkrakowskich wycieczek. Nie każdy natomiast słyszał o miejscu, które dziś przedstawiamy czyli o Boroniówce – starej osadzie młynarskiej. „Mąka i łąka” – takim hasłem zaprasza to magiczne miejsce, które w ostatni wakacyjny weekend skradło nasze serce. Zapraszamy do Boroniówki!

HISTORIA BORONIÓWKI

Kilka słów o historii Boroniówki, nie za dużo, żeby nikt nie przysnął… bo i tak ciekawiej usłyszycie o tym na miejscu. Historia młyna sięga aż XV wieku. Pierwszym właścicielem był Zakon Sióstr Klarysek z Grodziska, które przekazały młyn i tartak wodny w ręce prywatne w 1816 roku. Dzisiejsze zabudowania mieszkalne i gospodarcze pochodzą z roku 1850. Jest to świetny przykład drewnianej architektury przemysłowej z zachowanym oryginalnym wyposażeniem i starymi urządzeniami działającymi do dziś.

Do Boroniówki zdecydowanie najwygodniej dojechać samochodem. Mijamy Ruiny Zamku w Ojcowie i kierujemy się na Grodzisko. W pewnym momencie pojawia się drogowskaz i za momencik bardzo ostry zakręt w prawo (180 stopni). Ciężko wykręcić samochodem na raz! Wjazd na mały parking prowadzi szutrowa droga.

WSTĘP / BILETY

Na wejściu wita nas miła pani sprzedając bilet wstępu – 14 zł os. Ta opłata to głównie za pokaz, w którym można uczestniczyć w środku. Właściciele opowiadają o historii tego miejsca i pokazują jak działa zabytkowy młyn i tartak wprawiony ponownie w ruch po wielu latach. Opowiadają o tradycyjnych sposobach mielenia i pytlowania mąki, którą można zakupić na miejscu w elegancko zapakowanych torebkach (5 zł kg). Boroniówka dostępna jest dla gości tylko w weekendy od 10 do 17, a w tygodniu możliwość zwiedzania po uprzednim umówieniu się telefonicznie.

ZAPACH DOMOWEGO CIASTA

Poza zabytkowym, cudownie pachnącym drewnem, młynem na terenie Boroniówki jest też prześlicznie urządzona kawiarnia. Klimat trochę jak z krakowskiego Kazimierza z nutką nowoczesności. Wszystko z gustem, dobrym smakiem, a do tego zapach świeżo parzonej kawy i smakowite ciasta. Jeśli traficie na ładną pogodę to nic więcej nie trzeba!

Boroniówka otworzyła swoje drzwi dla gości latem 2015 r. Miejsce oferuje sporo, co więcej, właściciele są otwarci na wszelkie aktywności. W Boroniówce odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci o ginących zawodach (młynarz), w ogrodzie i sadzie można zrobić sesje i plenery fotograficzne, a cały teren można wykorzystywać na pikniki, imprezy plenerowe, plenery fotograficzny czy wystawy.

 

Boroniówka

Można się poczuć jak na polskiej wsi – drewniana chata, kolorowe okiennice i aromatyczne zioła. Miejsce schowane jest tuż pod lasem.

Boroniówka kawiarnia

Teren Boroniówki nie jest duży. W sam raz na spacer i leniwą kawę z ciastkiem w połączeniu z opowiadaniami właścicieli o tym jak miejsce powstało. Dla każdego znajdzie się stolik albo miejsce na rozłożenie koca.

14

Zabytkowy tartak kryty strzechą. Uspokajający dźwięk koła wodnego sprawi, że odpłyniesz i zapomnisz o bożym świecie.

Boroniówka

Cudowny koniec lata.

Boroniówka

Właściciele zadbali o każdy detal.

Boroniówka

W małej szklarni można zaopatrzyć się w świeże zioła!

Boroniówka kawa i ciasto

Sielanka.

Boroniówka

 Ze względu na światło, Boroniówka według nas najpiękniej wygląda późnym popołudniem.

 

Boroniówka

 

Boroniówka

Koło wodne.

Boroniówka

 Boroniówka to przede wszystkim niepowtarzalny klimat.

Boroniówka

 

Boroniówka

Wnętrze knajpki. Tradycyjny, a jednocześnie stylowy wystrój z nowoczesnym designem robi bardzo fajne wrażenie.

Ściana za ladą jest praktycznie cała ze szkła. Pomysł rewelacja!

Boroniówka relacja

Tego zdjęcia chyba nie trzeba reklamować...  Podsumowując… warto wpaść!

FGH

FILMIK PROMUJĄCY

 

MAPA DOJAZDU

123

 

KONTAKT

Boroniówka osada młynarska

32-043 Skała, Grodzisko 22

tel. 12 3801109, 12 6263232

[email protected]

http://www.boroniowka.pl/pl

 

 

TEN  ARTYKUŁ  NIE  JEST  SPONSOROWANY. POWSTAŁ  ZE  SŁABOŚCI  DO  MIEJSC  PIĘKNYCH.

 

Comments:

  • 13 lutego, 2017

    Dziękujemy za piękną reklamę! Już niedługo zapraszamy do odwiedzin w nowym sezonie. Bliżej maja będziemy o sobie przypominać! 🙂

    reply...

post a comment

Facebook
Instagram