fbpx
Top
  >  Foto   >  Nazaret… spacerniak Jezusa

Nazaret można potraktować na dwa sposoby: albo wpaść tam na moment, „odhaczyć” najważniejsze święte atrakcje i jechać dalej, albo zatrzymać się choć na jedną noc i odkryć coś więcej niż Bazylikę Zwiastowania. Większość wybiera opcję numer jeden, a szkoda. Zostańcie w uroczym Nazarecie chwilę dłużej, warto!

Nazaret

Totalny miks religijno – kulturowy. Niemal równocześnie można usłyszeć kościelne dzwony i śpiew muezina z meczetu. Nazaret to jednak dobry przykład miasta, w którym nawet Żyd potrafił dogadać się z Arabem. Łączy ich wspólny cel – turystyczny biznes.

Nazaret

Bazylika w Nazarecie – szlagier wycieczek

Większość „autokarowych turystów” przyciąga do Nazaretu Bazylika Zwiastowania z grotą Zwiastowania i podcieniami,  w których pooglądać można wizerunki Maryi z różnych stron świata. Od polskiej Matki Boskiej począwszy, przez chińską czy nawet egzotyczną – tajską. Całkiem to interesujące, nawet dla religijnego ignoranta.

Bazylika w Nazarecie

Od lewej Chiny, Polska, Tajlandia

Bazylika w Nazarecie

Od lewej Korea Południowa, Gwatemala, Republika Południowej Afryki

Bazylika w Nazarecie

Bazylika to jedno z trzech najważniejszych i najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów miejsc w Izraelu.

Dookoła Bazyliki rozlokowane są kramy, w których kwitnie biznes „Jezusowy”. Nazaret to bowiem miasto, w którym mieszkała święta rodzina, a Jezus dorastał i mieszkał tam przez 30 lat, a więc przez prawie całe życie. W kramach obok Bazyliki kupicie więc wszystko w tym temacie – od sandałów Jezusa, przez koszulki z jego podobizną po wszelkiego rodzaju obrazki, plakaty, szkatułki czy nawet perfumy o nucie zapachowej Jezusa.

Nazaret

Biały Meczet

My w arabskiej stolicy Izraela zatrzymaliśmy się chwilę dłużej, głównie ze względu na bardzo okazyjną cenę urokliwego Hostelu, w którym się zatrzymaliśmy i który skradł nasze serce. O nim poniżej. Nazaret rozlokowany jest na stromym wzgórzu. Mieszka tu ok.70% Arabów i ok.30% Chrześcijan. Arabowie zajmują dolną część miasta z centrum i bazarem, Chrześcijanie ulokowali się na górze. Warto powspinać się trochę i pójść w górę miasta, bo widok  jest niezły.

Nazaret

Widok z górnej części miasta.

Nazaret – bazar

W centrum miasta warto powłóczyć się po bazarze ukrytym w beżowych, kamiennych uliczkach dających wytchnienie w upalne dni. Jest on wg mnie zupełnie inny niż arabskie bazary, które dotychczas odwiedziliśmy, bo po prostu jest czysty. Nie walają się po kątach śmieci, nie śmierdzi i wszystko wygląda jakoś w miarę schludnie. Bazar pełen jest malutkich, starych, klimatycznych sklepików i warsztatów lokalnych rzemieślników, do których fajnie jest zaglądnąć.

Nazaret bazar

Bazarowe uliczki.

Nazaret bazar

Bazar tuż po zamknięciu. Ani pół śmiecia!

Nazaret bazar

Chill out w męskim wydaniu.

Nazaret bazar

 

Nie jest tu gwarno i nie panuje dzikie szaleństwo do jakiego przywykliśmy na ogromnych arabskich bazarach czy choćby w arabskiej części jerozolimskiego bazaru. Dominuje raczej spokój, żeby nie napisać stagnacja. Panowie grając w karty, pozdrawiali nas i witali, spokojnie sącząc herbatkę. Obok bazaru zaglądnijcie do Białego Meczetu – najstarszego w Nazarecie.

Nazareth

Ta uśmiechnięta buzia i te wąsy wydają się być wizytówką Nazaretu. Model pojawia się często na zdjęciach turystów albo przewija w innych blogowych relacjach.

Nazaret Nazaretańskie murale, Palestyńczycy daję tu znać o sobie na każdym kroku

3

 

Dla bardziej zainteresowanych tematami biblijnymi, niedaleko pod miastem można zwiedzić Nazareth Village, gdzie odtworzona jest galilejska wioska Nazaret, z czasów kiedy dorastał w niej Jezus.

http://www.nazarethvillage.com/

PLAN MIASTA DO POBRANIA!

Nazaret – nocleg:

http://www.booking.com/hotel/il/nazareth-hostel-al-nabaa.pl.html – spaliśmy w tym fantastycznym Hostelu. Miejsce z klimatem, pośród kamiennych uliczek Starego Miasta z nie-sa-mo-wi-tym śniadaniem i uroczym tarasem w tonącym w zieleni i kwiatach. Polecamy!

post a comment

Facebook
Instagram