fbpx
Top
  >  Foto   >  Co zobaczyć w Bucharze?

Często mówi się, że Buchara to taki przedsmak Chiwy. Przepiękne, klimatyczne miasto jak z Baśni 1000 i jednej nocy. Czas zatrzymał się setki lat temu i będąc tam, na własnej skórze czuć klimat islamskiego średniowiecznego miasta. Buchara pęka w szwach od starych medres, meczetów, mauzoleów, minaretów i innych zabytków, pomiędzy którymi toczy się normalne życie mieszkańców. I to jest chyba w Bucharze najfajniejsze. Miasto żyje. W meczetach modlą się ludzie, pomiędzy budowlami sprzed setek lat przechadzają się kobiety z zakupami czy dzieciaki wracające ze szkoły. Co więcej, prawie wszystkie atrakcje i zabytki są w zasięgu pieszego spaceru. Jeśli wybieracie się więc do Buchary, czeka Was wiele chodzenia. Co zobaczyć w Bucharze? Sprawdźcie!

_DSC0972

Wygląda jak powitanie lecz ten serdeczny Bucharczyk snuł jakieś opowieści o Polsce podczas rozmowy z nami…

_DSC0772

Wszędzie coś się sprzedaje choć warto zaznaczyć że im dalej na zachód Uzbekistanu, tym mniej chińszczyzny a więcej tradycyjnych wyrobów…

_DSC0691

Bazary pozostały nietknięte, tak jak setki lat temu umiejscowione są w starożytnych budowlach, często bez elektryczności a światło wpada tylko przez lufciki w kopułach…

ŻYCIE W CIENIU HISTORII

Niektóre zabytkowe budowle są obecnie przekształcone na sklepy czy zakłady usługowe i żyją na nowo. Buchara w stosunku do Samarkandy jest bardziej kameralna, architektura mniej monumentalna, i choć swoim pięknem również przyciąga masę turystów, jest tu spokojniej i można odpocząć. Przeszkadzać mogą jedynie lekko nachalni sprzedawcy rozmaitych pamiątek, ale gdzie turyści, tam są też i oni. W Bucharze koniecznie pospacerujcie labiryntem uliczek odchodzących od głównych ulic. Tam spotkać można serdecznych Bucharczyków, którzy nawet potrafią zaprosić obcego turystę na herbatę.

_DSC1019

W Bucharze Stare miasto nie jest jakąś strefą na pokaz, tu toczy się życie… leniwie… w cieniu historii.

MUST SEE

– Zachwycający plac Po-i Kalon z wciąż działającą Medresą Mir-i-Arab, Meczetem i Minaretem Kalon nazywanym „Wielkoludem” będącym symbolem Buchary

Cytadela Ark. Pochodząca z czasów antycznych wielka forteca

Lyab-i-Hauz – staw otoczony pięknymi medresami będący sercem miasta i ulubionym miejscem spotkań Bucharczyków

– Klimatyczne targowiska z rękodziełem, zachowane od XVI wieku: Taki – Sarrafon, Taki – Zargaron i Taki – Telpak Furushon, na których oprócz robienia zakupów, podejrzeć można mieszkańców przy ich rzemieślniczej pracy

Wytwórnia ceramiki w Gijduvan w okolicach Buchary – prowadzona od pokoleń przez rodzinę pasjonatów i mistrzów ceramiki pracownia i muzeum

Mauzoleum Samanidów Przykład najstarszego zachowanego islamskiego zabytku Buchary[/box]

_DSC0792

Powyżej: Gdzieś na uboczu…

_DSC1068

P

JAK WYGLADA BUCHARA?

Centrum starego miasta to nieco kiczowaty staw z fontanną Lab-i Hauz, wokół którego toczy się życie całego miasta, szczególnie wieczorami, gdzie zarówno turyści jak i mieszkańcy Buchary odpoczywają od upału przesiadując na ławkach i w restauracjach.  Wizytówką miasta jest pocztówkowy Po-i-Kalon – przepiękny kompleks architektoniczny, na który składają się olbrzymi minaret Kalon, meczet, medresa Mir-i Arab i medresa Alim Chana. Do punktów obowiązkowych należy również Ark – twierdza będąca dużym kompleksem muzealnym, w której znaleźć możecie medresy, meczety, minarety, ruiny murów obronnych, sale koronacyjną i kilka muzeów.

_DSC1040

Górujący nad miastem 45 metrowy minaret Po-i-Kalon  niestety jest (a przynajmniej był) zamknięty dla turystów. Próbowaliśmy na wszelkie sposoby zagadywać i przekupywać strażnika by nas wpuścił. Niestety, był nieugięty.

_DSC1034

Powyżej: i więcej turkusu..

_DSC0721

Ark – czyli twierdza obronna z 5 wieku to teraz jedno wielkie muzeum. 

_DSC1131

Minaret jest położony niejako pomiędzy dwoma, spoglądającymi na siebie medresami Mir-i Arab i Alim Chana

uzbek-miasta_42

Minaret jest świetnie zachowany, może już jest otwarty dla turystów? Ktoś wie?

_DSC1150

O zachodzie słońca w Bucharze (jak i innych pustynnych miastach) robi się ciekawie. Gra świateł…


uzbek-miasta_20

A prawdziwe życie… toczy się oczywiście w bocznych labiryntach uliczek… I like!

*Tekst naszego autorstwa został również częściowo wykorzystany w przewodniku Wydawnictwa Bezdroża pod roboczym tytułem „Uzbekistan”  Wydanie 1. Premiera w pierwszym kwartale 2019 roku!

post a comment

Facebook
Instagram