fbpx
Top
  >  Izrael   >  Południowy Izrael. En Avdat – Park Narodowy, który musisz zobaczyć.
Południowy Izrael En Avdat

Z czym kojarzy się południowy Izrael? Z pustynią, Beduinami, wielbłądami, kurortowym, nieciekawym Eilatem i meeeeega upałem. Jeżeli Wam (tak jak mi do niedawna) wydaje się, że na południu Izraela jest niewiele do zobaczenia, bo to przecież teren ogromnej pustyni Negev, to się mylicie. W dystrykcie południowym Izraela znajdziecie całe mnóstwo przepięknych krajobrazowo miejsc, w których nie ma tłumu turystów, piękne widoki są na wyciagnięcie ręki, co więcej, wybór tras trekkingowych jest ogromny! Prawdziwe pustynne oazy, kratery, parki krajobrazowe z niezwykłą fauną i florą, zachwycające panoramy, czy wreszcie największy na świecie Maktesz Ramon to tylko kilka opcji. Izrael południowy zdecydowanie przypadnie do gustu fanom natury. Co tam zobaczyć? Jedna z podpowiedzi poniżej …

Wodospad En Avdat
Południowy Izrael Avdat

En Avdat – Narodowy Park Krajobrazowy, który musisz zobaczyć

Prawdziwa perełka, w 100% stworzona przez naturę kryje się w Parku Narodowym En Avdat. Nieprawdopodobne, że tak niewielu turystów tu trafia! W 2005 r. Park Narodowy En Avdat znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco. Jeśli więc zastanawiasz się co zobaczyć w Izraelu oprócz sztampowych atrakcji – odwiedź Park En Avdat.

Izrael

Przyroda w Parku En Avdat

W parku znajduje się wyryty przez przepływającą latami wodę, wielki wąwóz, otoczony stromymi kredowymi ścianami, w których oprócz gniazd wielu gatunków ptaków, znaleźć można jaskinie, które niegdyś zamieszkiwali mnisi. W okresie bizantyjskim mnisi szukając odosobnienia, chowali się w jaskiniach skalnych wysoko w ścianach wąwozu.

Przez wąwóz wciąż przepływa strumień czystej, słodkiej wody, tworząc w tym miejscu prawdziwą, naturalną, pustynna oazę (wadi). Południowy Izrael to w przeważającej większości pustynne, surowe krajobrazy – kamienie, piach, skaliste wzgórza i zero zieleni. A En Avdat to jakaś inna bajka. Właśnie ze względu na dostęp do czystej wody w En Avdat spotkać można wiele odmian niezwykłych zwierząt. Koziorożce spacerujące po skalnych urwiskach, lisy, koszatki i mnóstwo odmian ptaków: kuropatwy górskie, sępy, gołębie skalne czy urokliwe tropikalne kurtodrozdy, co czyni z tego miejsca jedno z najciekawszych punktów obserwowania ptaków w Izraelu. Spotkać tu można zorganizowane grupy miłośników ornitologii fotografujących ptaki.

Południowy Izrael Avdat

Informacje praktyczne

Jak dojechać? Bramy wejściowe do Parku

Park En Avdat leży 180 km na południe od Jerozolimy i 176 km od Eilatu, jest więc w połowie drogi między tymi miastami. Najwygodniej dojechać do miejscowości Midreshet Ben-Gurion, która znajduje się 33 km na północ od Mitzpe Ramon.

Autobusem

Z Mitzpe Ramon lub z miasta Beer Sheva dojedziecie do Avdat autobusem nr 392, 160, 64 lub 55 do miejscowości Midreshet Ben-Gurion. 

Mapa Parku

Park ma dwa wejścia, w których można kupić bilet, wziąć mapę i uzyskać ewentualnie potrzebne informacje. Pierwsze wejście do Parku znajduje się w północnej części Klifu Zinim (Tzinim Cliff), tuż za wielką żółtą bramą w miasteczku Midreshet Ben-Gurion. Aby tam trafić, na wysokości 130/131 km drogi nr 40 trzeba skręcić w kierunku Midreshet Sde Boker. Po 4 km dojedziemy do celu.

Drugie (górne) wejście do Parku znajduje się na południu (droga nr 40), 4 km na północ od ruin Avata w Nabata. Przy tej bramie do Parku zobaczycie świetny widok z punktu widokowego, ale uwaga! nie rozpoczyna się tu żadna trasa trekkingowa ze względu na to iż po drabinkach skalnych nie można schodzić, a jedynie wspinać się.

Południowy Izrael Avdat

Trasy trekkingowe

Sugerowane są dwie łatwe i przyjemne trasy trekkingowe.

Pierwsza 2-3 godzinna trasa prowadzi wzdłuż wąwozu aż do stawu i wodospadu z zieloną wodą, a następnie pnie się w górę na sam szczyt, skąd rozpościera się przepiękny widok. Trasa nie jest bardzo wymagająca, choć podczas wspinania chwilami bywa stromo. Wchodzi się po kamiennych schodkach i metalowych drabinkach. UWAGA! Trasa ta nie jest pętlą. Przemierza się ją z punktu „a” do „b”, a więc w punkcie końcowym trzeba mieć zaparkowany samochód. Jeżeli nie macie takiej technicznej możliwości, pozostaje Wam druga, krótsza trasa.

Trasa druga to około 2 godzinny spacer, pokrywa się on z trasą pierwszą, ale ze względu na ruch jednostronny na drabinkach skalnych, nie można wejść na sama górę. Możecie jednak podjechać do punktu widokowego przy drugiej bramie wejściowej, samochodem co rekomendujemy bo widoki są mega.

En Avdat Izrael
Południowy Izrael to jedna wielka pustynia, En Avdat to prawdziwe wadi czyli oaza.

Godziny otwarcia

Lato: 8:00 – 15:30 (wyjście z Parku do godziny 17:00)

Zima: 8:00 – 14:30 (wyjście z Parku do godziny 16:00)

Piątki oraz święta – zamknięcie o godzinę wcześniej.

Instrukcja dla odwiedzających Park

– nie spożywaj jedzenia na terenie Parku i nie rozpalaj ognisk,

– weź czapkę i zapas pitnej wody, nie pij wody ze strumienia,

– zakaz wprowadzania psów,

– zakaz wchodzenia do wody,

– nie podchodź zbyt blisko klifu, skały mogą być kruche,

– po drabinkach można się tylko wspinać (są jednokierunkowe) , nie można po niech schodzić,

– nie zrywaj roślin, śmieci zabierz ze sobą.

En Avdat widok

Ceny biletów wstępu:

Rodzaj biletuOpłata
Osoba dorosła₪ 28.00
Dziecko₪ 14.00
Osoba dorosła (w grupie)₪ 24.00
Dziecko (w grupie)₪ 12.00
Student₪ 24.00
Dzieci poniżej 3 lat₪ 0

Można również kupić tzw. ISRAEL PASS, czyli kartę uprawniającą do wstępu do kilku Parków Narodowych. Jeśli macie zamiar zwiedzić kilka miejsc lub podróżujecie po Izraelu dłuższy czas to jest to dobra opcja aby zaoszczędzić. Więcej informacji o cenach Israel Pass TUTAJ.

Przydatne linki: www.parks.org.il – informacje o Parkach Narodowych Izraela

Izrael En Avdat

Gdzie zjeść?

Możemy polecić jedno bardzo ciekawe miejsce – Kornmehl Farm prowadzone przez Anat i Daniela Kornmehl. Produkują oni naturalne kozie sery i inne wyroby z mleka koziego: jogurty, lody itp. Samodzielnie hodują oni kozy, a ich farma liczy 60 zwierząt. Całe menu ich małej restauracji zaaranżowanej w starym wagonie oparte jest właśnie na serach kozich, które sami wyrabiają. Miejsce wygląda niepozornie, restauracja znajduje się pośrodku niczego. Jeśli tam traficie, spróbujcie mistrzowskiego calzone z pomidorami i serami oraz deser kanafeh – bajka.

Comments:

  • 15 kwietnia, 2020

    Bardzo fajnie przedstawiliście to na zdjęciach. Muszę w końcu wybrać się do Izraela 🙂

    reply...

post a comment

Facebook
Instagram