Top
  >  Uzbekistan   >  Ceramiczna stolica Uzbekistanu – wioska Rishtan

           Oddalone 40 km na południe od Kokand miasteczko Rishtan, jest znane jako miasto artystów. Wyrób ceramiki jest podobno nieprzerwanie związany z tym miejscem od ponad 1000 lat! Przez wieki artyści rzemieślnicy z Rishtan wypracowali swój styl, rozpoznawalny na całym świecie. To ręcznie malowana, kolorowa ceramika, której kolorem dominującym jest błękit i turkus i ich odcienie. Rzemieślnicy przywiązują też dużą wagę do ręczenie, mozolnie malowanych cieniutkim pędzelkiem, szczegółów –  to też cecha charakterystyczna ceramiki z Rishtan. 

          _DSC0214

Już po wjeździe do miasteczka czuć tam „artystyczny klimat”. Zamiast stoisk z warzywami, owocami czy chińszczyzną znajdziemy kramy z ceramiką rozstawione jakby przypadkowo, obok domów prywatnych. Na rondach zamiast monumentalnych pomników są poustawiane ogromne wazy i naczynia jasno informujące przybysza, ze trafił do słynnej w całej Azji Środkowej, stolicy ceramiki. Jedna z pracowni, którą najliczniej odwiedzają turyści jest rodzinna pracownia ceramiczna Saida Akhmedova, zlokalizowana w jego rodzinnym domu w jednej z uliczek miasteczka.

_DSC0220

W tym schowanym miejscu turyści mogą zobaczyć cały cykl produkcji ceramiki, zaczynając od przygotowania gliny, przez samo ręczne wytwarzanie różnych form (naczynia, talerze, wazy) na ręcznym malowaniu, suszeniu i wypalaniu w piecach skończywszy. Jako że ceramika z Rishtan jest produktem pożądanym, do pracowni przybywają turyści z całego świata. Said Akhmedov wraz z rodziną jest na to doskonale przygotowany. W domu jest kilka pokoi dla turystów, można tam zostać na kilka dni i wziąć udział w warsztatach. Wieczorami „studenci” zasiadają do stołu i smakują lokalne przysmaki przy uzbeckiej muzyce. W tym celu rodzina bardzo stylowo urządziła wewnętrzne podwórze domu. Przy pracowni znajduje się też spory sklep z ładną galerią, w której można prace podziwiać i kupić. Wstęp do pracowni jest darmowy, przewodnikiem zazwyczaj jest sam Said Akhmedov. Artysta swoje prace sprzedaje nie tylko w Uzbekistanie. Posiada on już sklepy/galerie w kilku miastach Europy np. w Berlinie.

_DSC0193Praca dla cierpliwych ludzi. Każdy oddzielny talerz, misa czy filiżanka jest ręcznie malowany.

_DSC0207d

_DSC0234Pomimo tego, że miejsce jest na totalnym odludzi na zakupy “ceramiczne” przybywaja tutaj ludzie z całego świata. Najwięcej podobno przybywa tutaj Francuzów, Wlochów i Amerykanów.

_DSC0181

Piec gazowy w którym wypala się ceramiczne dzieła sztuki.

_DSC0224d

_DSC0191

JAK TAM TRAFIC?

Pracownia polozona jest niedaleko miasta Kokand, najlatwiej zatem bedzie wziac taksowke z centrum miasta. Odwiedziny pracowni mozna tez zaplanowac w czasie drogi do Fergany zTaszkentu (shared taxi). Wszystko do dogadania z kierowca.

Adres:

Said Akhmedov – Pracownia Ceramiczna

Ulica Amira Timura 8

150301 Rishtan

Tel: +998 94 442 00 72, +998 90 303 00 39, +998 90 408 97 40

Mail: [email protected]

Co jeszcze warto zobaczyć w Dolinie Fergańskiej?

Fabryka Jedwabiu Yodgorlik

Niezwykle ciekawe i fotogeniczne miejsce, w którym można poczuć ducha starożytnej tradycji produkcji jedwabiu

Ceramika z Rishtan

Małe rzemieślnicze miasteczko rozsławione na cały świat przez produkcje ręcznie robionej ceramiki

Bazar Kumpeta

Gwarne, aromatyczne, kolorowe miejsce czyli jeden z wielu ciekawych uzbeckich bazarów

Andiżan

Centrum krwawych wydarzeń z 2005 roku, które odbiły się echem na całym świecie

Pałac Chana w Kokand

Majestatyczna, zbudowana z rozmachem posiadłość Chana Kokandu [/box]

*Tekst naszego autorstwa został również wykorzystany w przewodniku Wydawnictwa Bezdroża pod roboczym tytułem „Uzbekistan”  Wydanie 1. Premiera w pierwszym kwartale 2019 roku!

 

post a comment

*

code

Facebook
Instagram