fbpx
Top
  >  Europa   >  Alzackie klimaty

Alzacja to jeden z najstarszych regionów winiarskich świata, położony na styku Francji i Niemiec urzekający swoim prowincjonalnym, sielskim klimatem. Za wyjątkiem Strasburga, który jest „stolicą” regionu, Alzacja to klimatyczne małe wioseczki, hektary pól porośniętych winoroślą, majestatyczne zamki, przytulne sklepiki z lokalnymi smakowitościami, a pomiędzy tym wszystkim niespiesznie przechadzające się, oswojone bociany.

_DSC0115

Do Alzacji najlepiej wybrać się samochodem. Po pierwsze dlatego, że autostrady tutaj są bezpłatne (w przeciwieństwie do innych regionów Francji), a po drugie, aby swobodnie móc przemieszczać się pomiędzy wioskami słynnym winnym szlakiem liczącym ok. 170 km

Perełkami regionu są wioski: Ribeauville, Riquewihr, Hunawihr oraz miasto Colmar, zwane francuską Wenecją. Wszystkie wioski wyglądają podobnie. Pełne niewielkich, kolorowych domków, klimatycznych knajpek serwujących tarty – przysmak regionu i oczywiście sklepików z winem, gdzie można  do woli degustować napoju Bogów. Wino uprawia się w Alzacji od około 3 tysięcy lat! Króluje wino białe powstające z sześciu różnych szczepów oraz wino musujące crement – alzacki szampan.

_DSC0135

Alzacja pięknie wygląda wiosną, gdy pola zielenią się winoroślą, kwitną drzewa owocowe i kwiaty, lecz szczytem sezonu jest tu pora jesienna. Wtedy zaczyna się winobranie trwające około czterech tygodni. Potem rozpoczyna się wielkie odliczanie do Święta Młodego Wina czyli Beaujolais Noveau obchodzonego w trzeci czwartek listopada. Wtedy rozpoczyna się wielka fiesta, wino leje się strumieniami, a degustacje nie mają końca.

_DSC0167

Starówka w mieście Colmar

_DSC0073

śmiały czy tresowany?

_DSC0174

Dziedziniec Parlamentu Europejskiego

_DSC0142

Jedna z wielu klimatycznych uliczek

_DSC0047

Winka…

_DSC0145

Kolorowe domy charakterystyczne dla tego regionu

_DSC0138

Jedna z wiosek na Szlaku Winnym

Comments:

  • Malgosia

    15 marca, 2014

    Podoba mi się taki sielski, prowincjonalny klimat a szczególnie te niekończące się pola winnic. Robota przy tym od świtu do zmierzchu cełe lato a potem do butelek :-))) i całą zimę można się raczyć!

    reply...

post a comment

*

code

Facebook
Instagram