fbpx
Top
  >  Małopolskie Podwórko   >  „Tatry jak na dłoni ” – gotowa trasa!
Poland Tatra mountains

Nie chce Ci się chodzić z plecakiem i męczyć na szlaku? Podpowiadamy jak zorganizować kapitalną wycieczkę samochodową – dzień u stóp Tatr. Ilekroć jedziemy w kierunku gór to musimy przejechać ten odcinek bo widoki jakie oferuje są po prostu niesamowite!

Jedna z tych tras widokowych gdzie wciąż się wraca…

 

Trasa: Murzasichle – Cyrhla – Ząb– Bustryk

Dystans: 25 km

Czas: 4-5 h (z przerwami na robienie zdjęć i obiad lub piknik)

 

mapa s

Wycieczkę, jak każdy turysta chcący zobaczyć Tatry, zaczynamy na Zakopiance. Jednak nie wdzieramy się do zatłoczonego Zakopanego lecz odbijamy w Lewo na Poronin (7 km przed Zakopanem). Przejeżdżamy przez wieś, droga wije się coraz bardziej do góry. Skręcamy w prawo na Murzasichle i jedziemy przez las, by po kilku minutach być w wiosce.

FOLKLOR W MURZASICHLU

Co najbardziej urzeka w Murzasichlu? Położenie i lokalny folklor. Wioska jest położona na skraju Tatr i Tatrzańskiego Parku Narodowego na wysokości 820-950 m. n.p.m. i  ma prawie 400 lat! Jak możecie się domyślić widok na Tatry jest z niej imponujący. Murzasichle ma piękną tradycyjną zabudowę, dobre zaplecze kulinarne i świetną bazę noclegową… do wyboru do koloru od tanich noclegów na jedną noc aż po naprawdę luksusowe resorty SPA.

Kiedy warto przyjechać?

Każda pora roku jest dobra by tutaj zaglądnąć bo jak wiecie góry oferują cały czas coś nowego na przestrzeni roku. Tym, co prócz widoków, urzekło nas w Murzasichlu jest lokalny folklor. Lokalni, rdzenni mieszkańcy bardzo dbają o swoje góralskie tradycje, normalnym jest zobaczyć spacerujących po wiosce ludzi w tradycyjnych góralskich strojach. Warto tam wybrać się w niedziele i powłóczyć się po wiosce w czasie niedzielnej mszy (przed/po 8:00, 11:00, 17:00 – lipiec i sierpień również  20:00).  Widok wystrojonych do kościoła dumnych górali i góralek robi wrażenie – pełna egzotyka dla turysty z miasta.

Wybierzcie się tam podczas wszelkiej maści świąt kościelnych kiedy to „tradycja wychodzi na ulicę”. Nie wiem jak Was, ale nas zawsze interesuje podglądanie życia lokalnych mieszkańców.

Co warto zobaczyć? Gdzie jest najlepszy widok na góry?

W Murzasichlu nie ma jako tako zabytków. Tam przyjeżdża się, by upajać widokami, lokalną kuchnią i tradycją. Na pewno warto zaglądnąć do drewnianego kościoła z 1950 roku. Miejsc do robienia zdjęć jest wiele. Już główna droga przez wioskę (ulica Sądelska) odsłoni Wam widok na Tatry… na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zjechać w którąś z  przecznic i pstrykać do woli. Fajnym miejscem na robienie zdjęć czy też krótki piknik są okolice Hotelu Kopieniec (swoją drogą świetne miejsce na nocleg z górnej półki!). Co więcej, jest tam parking, na którym można zostawić samochód, a obok hotelu jest polana ze świetnym widokiem na góry.

PRZELOTEM PRZEZ CYRHLE

Jak już upoicie się widokami ruszcie dalej w stronę Cyrhli. Głównym punktem widokowym jest krzyż, gdzie możecie zostawić samochód i pójść na krótki foto spacer, bo fotografować jest co, szczególnie przy ładnej pogodzie i dobrej widoczności. Z Cyrhli rozpościera się świetny widok na Giewont (i nie tylko). Mało osób tam zagląda, a warto. Praktycznie cała trasa przez „wioskę” jest malownicza. Podsumowując – nie zastanawiajcie się, tylko jedźcie!

MALOWNICZA PĘTLA ZĄB – BUSTRYK

Ząb wszyscy na Podhalu kojarzą głównie za sprawą Kamila Stocha – to jego rodzinna wieś i miejsce, gdzie mieszka rodzina Stochów.  Ale Ząb ma sporo do zaoferowania, jest to najwyżej położona wioska w Polsce, w najwyższym punkcie ma 1013 m. n.p.m. Rozpościera się na północnym stoku Gubałówki i zdecydowanie może się pochwalić prawdopodobnie najlepszym widokiem na całe Tatr, a przynajmniej dla nas to numer jeden jeśli chodzi o samochodowe tatrzańskie wycieczki.  Świetnym punktem widokowym są okolice cmentarza – Tatry jak na dłoni. Swoją drogą warto tam zaglądnąć 1 listopada – tradycyjne obchody święta zmarłych naprawdę robią wrażenie.

Ząb może się pochwalić się stylowym, drewnianym kościołem Św. Anny z początku XX wieku. Tradycyjny wystrój wnętrza, nawiązującym do góralskiego folkloru. Zdecydowanie tam zaglądnijcie, kościół jest przepięknie położony – cudna ekspozycja na góry.

Jak już zwiedzicie Ząb to wybierzcie się ciut dalej do wioski Bustryk. Samochodem można tam zrobić naprawdę piękną widokową pętle (zaznaczona na mapie). Miejsc do robienia zdjęć jest wiele, nie sposób wymienić wszystkie, przekonacie się sami.

CZY WASZ SAMOCHÓD PODOŁA?

Wszystkie opisane odcinki to drogi asfaltowe w stosunkowo dobrym stanie. Nie potrzebny jest tutaj SUV. Czasami bywa wąsko, to daje mały zastrzyk adrenaliny, gdy trzeba się z kimś wyminąć ale trasa jest zdecydowanie bezpieczna.

CZY WARTO? ZOBACZCIE MIGAWKI Z TRASY…

1

22

2

21

20

19

17

16

15

14

12

10

9

8

7

5

4

3

TEN  ARTYKUŁ  NIE  JEST  SPONSOROWANY. POWSTAŁ  ZE  SŁABOŚCI  DO  MIEJSC  PIĘKNYCH.

Comments:

  • Jowita

    8 listopada, 2019

    Mam 31 lat i nigdy nie byłam w Tatrach! Ale teraz, kiedy mam dziecko, na pewno zmotywuje mnie to bardziej to częstszych wyjazdów w góry.

    reply...

post a comment

Facebook
Instagram