Stambuł w obiektywie

Stambuł. Idealne miejsce na weekendowy wypad. Pełna egzotyka kilka godzin samolotem od Polski. Kulinarne eldorado, raj zarówno dla imprezowiczów, jak i turystów chcących poczuć smak egzotyki. Odwiedziliśmy Stambuł kilka razy, zawsze przelotem… zawsze wyjeżdżamy stamtąd z dobrymi wspomnieniami. Oto kilka z nich – krótka fotorelacja.

4

Powyżej: Zdecydowanie najlepszy widok na Cieśninę Bosfor rozpościera się  Galata Tower. Warto odczekać swoje w kolejce i zapłacić 18,5 tureckich lirów.

20

Powyżej: Jeśli chcecie przepłynąć się po Bosforze to zamiast przepłacać za turystyczne rejsy poszukajcie taksówek wodnych. Korzystają z nich miejscowi, są bardzo tanie (kilka lirów), a widok ten sam.

14

Powyżej: Mosty przecinające europejską i azjatycką część Stambułu są oblegane przez wędkarzy. Cieszą się też bardzo dużą popularnością wśród… tureckich samobójców.

15

Powyżej: Centrum części europejskiej to tłoczne miejsce, żyje własnym życiem. Warto się tam wybrać na świeżą rybkę…

17

Powyżej: Podczas rejsu na Wyspy Książęce wypatrujcie nie tylko ptaków. W wodzie, dalej od brzegu pojawiają się też delfiny! Warto wiedzieć, że kursuje tam też taxi wodne, które jest kilkukrotnie tańsze od turystycznych statków!

13

Powyżej: Stambuł jest miastem bardzo turystycznym, sporo tureckich turystów… ale tak naprawdę jest to mix ludzi z całego świata.

16

Powyżej: Zachód z mostu Galata.

18

Powyżej: Stambuł nocą powala, wszystkie najważniejsze zabytki są pięknie podświetlone.

19

Powyżej: W Bosforze można się kąpać, choć uważajcie, bo panuje tam dość duży ruch wszelkiej maści statków!

11

Powyżej: W Stambule prócz niezliczonej ilości taksówek jest też około 600 linii autobusowych!

12

Powyżej: Podczas ramadanu nie ma większych obostrzeń przed wejściem do meczetów, pamiętajcie jednak o odpowiednim stroju.

7

Powyżej: Kryty Bazar w Stambule zajmuje obszar prawie 30 hektarów. Jest jednym z większych w całej Turcji.

8

Powyżej: Panuje tam ogromny zgiełk, ale warto się tam wybrać, by popieścić kubki smakowe …

5

Powyżej: Wnętrze Błękitnego Meczetu.

3

Powyżej: Hagia Sophia – obowiązkowy punkt programu podczas wizyty, chociaż w sezonie przygotujcie się na mega kolejkę do wejścia.

6

Powyżej: Tradycyjne mycie stóp przed meczetem.

10

Powyżej: Most Galata czyli wędka przy wędce, spławik przy spławiku.

2

Powyżej: Widok na dzielnicę Galata oraz więżę, z której jest najlepszy widok na miasto i cieśninę. Jeśli idziecie do dzielnicy Galata mostem o tej samej nazwie to traficie na targ rybny. Zaglądnijcie tam, bo to miejsce żyje własnym życiem.

1

Powyżej: Oberwanie chmury może się zdarzyć nawet w sierpniu ;-)

9

Powyżej: Okolice targu rybnego… ciepła rybka w bułce to zawsze dobry pomysł!