Warunki wjazdu

Krótki post na temat tego jak wjechać do Uzbekistanu. Administracja w tym kraju ma się całkiem nieźle więc nikogo to nie ominie :-) Oprócz ważnego paszportu z formalności czekać was będzie jeszcze zdobycie wizy oraz wypełnienie deklaracji celnej na granicy. Żeby tego było mało, to jak już będziecie na miejscu, to musicie dbać o to, by nie zapomnieć o obowiązku meldunkowym. Ok, więc krótko i zwięźle:

WIZA

Są dwa sposoby na zdobycie wizy:

1. Na własną rękę.

Żeby otrzymać wizę uzbecką niezbędne jest zaproszenie. Można je kupić bezpośrednio w jednym z zagranicznych (również uzbeckich) biur podróży. Koszt zaproszenia niezbędnego do uzyskania wizy jednokrotnego wjazdu (30 dni) to ok. 40$/ os. Wszystko można załatwić drogą internetową, dostarczając niezbędne dane personalne oraz skan paszportu i zaświadczenia o zatrudnieniu. Czas oczekiwania na takie zaproszenie to 10-14 dni. Gdy już dostaniecie na maila niezbędny voucher wtedy pozostaje wypełnić formularz wizowy dostępny na stronie Ambasady Republiki Uzbekistanu, wnieść opłatę konsularną, dołączyć zdjęcia,paszport i zaświadczenie o zatrudnieniu lub jakąś formę zaświadczenia, że jest się studentem. Taki pakiet trzeba wysłać kurierem do Ambasady. Jest jeden haczyk, zaświadczenie o zatrudnieniu jest ważne miesiąc więc z załatwieniami trzeba się uwijać.

Przykładowe ceny wiz w Ambasadzie

Wiza wjazdowo-wyjazdowa:

Pobyt do 7 dni           60$

Pobyt do 15 dni         70$

Pobyt do 30 dni         80$

 

Kasowo wygląda to tak: 132 zł + 264 zł + 52 zł = 448 zł

(zaproszenie,wiza 30 dniowa ,kurier, 1$=3,3 zł)

PLUSY: satysfakcja

MINUSY: sporo załatwiania

 

2. Biura pośrednictwa

Jak poszperacie w internecie to zobaczycie, że jest wiele biur pośrednictwa, które mogą wam pomóc w załatwieniu tych wszystkich formalności o których mowa w pkt.1. Biura te biorą na siebie załatwienie zaproszenia, które wyrabia się najpierw. Wysyła się do nich pakiet dokumentów czyli ważny 6 miesięcy paszport, zaświadczenie o zatrudnieniu lub studiowaniu oraz zdjęcia. Potem pozostaje czekać na informację, że wiza jest do odebrania lub wysłania. Z założenia taka usługa powinna być droższa, i zazwyczaj faktycznie jest. My znaleźliśmy jednak biuro które oferowało tą usługę w stosunkowo atrakcyjnej cenie. Nazwy nie podajemy by nie reklamować, zainteresowanym możemy przesłać na maila info i namiary.

Kasowo wyglądało to tak: 180 zł+ 264 zł + 52 zł + 67 zł = 563 zł

(zaproszenie,wiza 30 dniowa,kurier,pośrednictwo, 1$=3,3 zł)

PLUSY: oszczędność czasu

MINUSY: wyższa cena

 

DEKLARACJA CELNA

Deklarację należy wypełnić w dwóch kopiach przy wjeździe do Uzbekistanu na granicy czy lotnisku. Deklaruje się wwożoną walutę, cenne rzeczy (aparat, kamera), leki. jest też oddzielna rubryka dla wjeżdżających samochodem. Należy wypełnić ją skrupulatnie ale też radzilibyśmy nie przesadzać i nie deklarować każdego plasterka czy maści na odciski z apteczki :-) Na pewno trzeba wpisać jakieś większe ilości leków „grubszego kalibru” jeśli takie wwozicie. Deklarujcie też wszystkie pieniądze które wwozicie, jeśli macie jakieś złotówki to też. Poniżej wzór deklaracji celnej.

img001img002

 

 

 

 

 

 

MELDUNEK

Podróżując po kraju należy pamiętać o obowiązku meldunkowym. Nie jest już to tak uciążliwe jak kiedyś bo formalności zazwyczaj dopełniają pracownicy hotelu, w którym się zatrzymacie. Ważne aby na wstępie zapytać o to, czy dają meldunek bo czasem zdarza się, że hotel nie posiada licencji na takie usługi. Meldunki trzeba sobie gromadzić bo potem możecie być poproszeni o przedstawienie kwitka z każdej nocy np. podczas odprawy na lotnisku. Zdarzały się też przypadki, że brak meldunku z jednej nocy stwarzał problemy przy zakwaterowaniu się do hotelu na następną noc.  Ciężko jest zatem spać w Uzbekistanie u lokalnych ludzi lub pod namiotem choć nie jest to niemożliwe. Podczas wypraw nad Jezioro Aralskie nie ma innej opcji niż namiot. Fikcyjny meldunek załatwia wtedy hotel w którym organizujecie taką wyprawę.

 

Przejdź do Galerii Uzbeckie Spotkania Przejdź do Galerii Uzbekistan…na Jedwabnym Szlaku

Głosuj na mój blog